.........
If gas is $2.99 a gallon and you buy 10 gallons then the total would round up from $22.99 to $30.00 or it would cost the consumer a whole tenth of a cent per gallon.........
Your math scares me.
It would be 29.90 and cost you 10 cents more.
You think you're better than me? Oh, you're not better than me. You handle my *** pennies everyday. You pick up my *** pennies for good luck. You throw my *** pennies in fountains and make wishes on them. You give my *** pennies to your little daughter to buy gumballs with.