Funny memes (31 Viewers)

recipies please
Salmon runs about $10 a pound. A serving is between a quarter and third of a pound

I buy a large container of raw spinach (about 6 large servings) and sautee it with garlic and butter or with red wine vinegar. The package is $5

A 3lb bag of frozen berries is about $10 and I have at least a cup a day and there are 10 servings in there.

Total for that meal? Maybe $5
 
If I was cooking for myself, I could stay fairly basic/healthy
But family of 4 with very different schedules and fairly different diets (youngest is vegetarian) I’m here to tell you that healthy food is expensive as ****
I'm not saying it is easy but the idea that it can't be done is just not true. I just broke down a meal that I could make for 4 adults in 20 minutes for about $20. There is no way the average family of 4 is spending less than that buying fast food from McDonalds. Value meals for adults are running almost $10. I could have a steak dinner for that much
 
I'm not saying it is easy but the idea that it can't be done is just not true. I just broke down a meal that I could make for 4 adults in 20 minutes for about $20. There is no way the average family of 4 is spending less than that buying fast food from McDonalds. Value meals for adults are running almost $10. I could have a steak dinner for that much
Not sure why you’re comparing home cooked to fast food
I’m talking about ‘healthy’ groceries to ‘regular’
 
Not sure why you’re comparing home cooked to fast food
I’m talking about ‘healthy’ groceries to ‘regular’
And I just broke down a very healthy, restaurant quality meal that is $5 a head while using one of the more expensive proteins available. I could easily knock another $1.50 off by using a cheaper, perfectly healthy protein like chicken, pork, or ground beef.
 
Salmon runs about $10 a pound. A serving is between a quarter and third of a pound

I buy a large container of raw spinach (about 6 large servings) and sautee it with garlic and butter or with red wine vinegar. The package is $5

A 3lb bag of frozen berries is about $10 and I have at least a cup a day and there are 10 servings in there.

Total for that meal? Maybe $5
I have 3 school aged children, one of which will not eat salmon, but the $10 a pound salmon around here, has skin on it, which isn't going to be consumed so if i make 4 servings out of 1 pound, they will be eating less than 4 oz of protein in that serving.

Since you didn't spend any money to season it, I'm going to assume it's bland AF. I use various seasonings and put fresh squeezed lemon on the salmon I cook, which easily adds about $1 (maybe more) per serving.

I have a daughter with an anaphylactic food allergy, so we have to use specific brands of seasonings that we know are safe for her.

You used garlic or butter or red wine vinegar to sauté the raw Spinach but didn't use those costs in your per serving estimates.

I don't have the freezer space for frozen berries, so we buy fresh strawberries at about $5 a pound.




Now the portions, If I tried to feed my family on a single pound of Salmon they would be hungry again in an hour. My kids get tired of the same meals so I have to vary it up, especially the veggies, Broccoli, cauliflower, cucumbers, avocados, ect.

You are not even considering the waste aspect. Fish and fruit spoil kinda quickly.

Then there is the time aspect. You said this meal can be cooked in 20 mins. But how long did it take you to go to the market and purchase the healthy food? How long did it take you to clean up the kitchen and wash the dishes after everyone is done eating? What about people who live far away from a market or grocery store? Or people who don't have a car to help get the groceries home?

Often families with school aged children choose to eat fast food, or take out food, not because of price, but because of time and convenience.

So to start with, comparing the price of food to go, or already prepared food, to a meal you prepped and cooked at home, is disingenuous. When families are eating on the run, it is certainly cheaper to eat unhealthy food than to order healthy options.

Food choices do not happen in a vacuum. Some people live in a food dessert and buying fast or prepared unhealthy food from a local corner store maybe the only option they have. Some people have food allergies or sensitivities that make "eating healthy" more expensive or complicated.

Now while I grant you that too few American make smart decisions about their diet, eating healthy isn't as easy and cut and dry as you are trying to imply in your post.

Costs include time, the price of the equipment (Like your crockpot, the gas to go to the grocery store, the pan you saute in, the spices and oils you referenced but didn't include) not just the price of the meat and veggies.

And I want to reiterate again the cost of time.
 
I have 3 school aged children, one of which will not eat salmon, but the $10 a pound salmon around here, has skin on it, which isn't going to be consumed so if i make 4 servings out of 1 pound, they will be eating less than 4 oz of protein in that serving.

Since you didn't spend any money to season it, I'm going to assume it's bland AF. I use various seasonings and put fresh squeezed lemon on the salmon I cook, which easily adds about $1 (maybe more) per serving.

I have a daughter with an anaphylactic food allergy, so we have to use specific brands of seasonings that we know are safe for her.

You used garlic or butter or red wine vinegar to sauté the raw Spinach but didn't use those costs in your per serving estimates.

I don't have the freezer space for frozen berries, so we buy fresh strawberries at about $5 a pound.




Now the portions, If I tried to feed my family on a single pound of Salmon they would be hungry again in an hour. My kids get tired of the same meals so I have to vary it up, especially the veggies, Broccoli, cauliflower, cucumbers, avocados, ect.

You are not even considering the waste aspect. Fish and fruit spoil kinda quickly.

Then there is the time aspect. You said this meal can be cooked in 20 mins. But how long did it take you to go to the market and purchase the healthy food? How long did it take you to clean up the kitchen and wash the dishes after everyone is done eating? What about people who live far away from a market or grocery store? Or people who don't have a car to help get the groceries home?

Often families with school aged children choose to eat fast food, or take out food, not because of price, but because of time and convenience.

So to start with, comparing the price of food to go, or already prepared food, to a meal you prepped and cooked at home, is disingenuous. When families are eating on the run, it is certainly cheaper to eat unhealthy food than to order healthy options.

Food choices do not happen in a vacuum. Some people live in a food dessert and buying fast or prepared unhealthy food from a local corner store maybe the only option they have. Some people have food allergies or sensitivities that make "eating healthy" more expensive or complicated.

Now while I grant you that too few American make smart decisions about their diet, eating healthy isn't as easy and cut and dry as you are trying to imply in your post.

Costs include time, the price of the equipment (Like your crockpot, the gas to go to the grocery store, the pan you saute in, the spices and oils you referenced but didn't include) not just the price of the meat and veggies.

And I want to reiterate again the cost of time.
This is the least funny meme in the "Funny Meme" thread, by far.
 
I have 3 school aged children, one of which will not eat salmon, but the $10 a pound salmon around here, has skin on it, which isn't going to be consumed so if i make 4 servings out of 1 pound, they will be eating less than 4 oz of protein in that serving.

Since you didn't spend any money to season it, I'm going to assume it's bland AF. I use various seasonings and put fresh squeezed lemon on the salmon I cook, which easily adds about $1 (maybe more) per serving.

I have a daughter with an anaphylactic food allergy, so we have to use specific brands of seasonings that we know are safe for her.

You used garlic or butter or red wine vinegar to sauté the raw Spinach but didn't use those costs in your per serving estimates.

I don't have the freezer space for frozen berries, so we buy fresh strawberries at about $5 a pound.




Now the portions, If I tried to feed my family on a single pound of Salmon they would be hungry again in an hour. My kids get tired of the same meals so I have to vary it up, especially the veggies, Broccoli, cauliflower, cucumbers, avocados, ect.

You are not even considering the waste aspect. Fish and fruit spoil kinda quickly.

Then there is the time aspect. You said this meal can be cooked in 20 mins. But how long did it take you to go to the market and purchase the healthy food? How long did it take you to clean up the kitchen and wash the dishes after everyone is done eating? What about people who live far away from a market or grocery store? Or people who don't have a car to help get the groceries home?

Often families with school aged children choose to eat fast food, or take out food, not because of price, but because of time and convenience.

So to start with, comparing the price of food to go, or already prepared food, to a meal you prepped and cooked at home, is disingenuous. When families are eating on the run, it is certainly cheaper to eat unhealthy food than to order healthy options.

Food choices do not happen in a vacuum. Some people live in a food dessert and buying fast or prepared unhealthy food from a local corner store maybe the only option they have. Some people have food allergies or sensitivities that make "eating healthy" more expensive or complicated.

Now while I grant you that too few American make smart decisions about their diet, eating healthy isn't as easy and cut and dry as you are trying to imply in your post.

Costs include time, the price of the equipment (Like your crockpot, the gas to go to the grocery store, the pan you saute in, the spices and oils you referenced but didn't include) not just the price of the meat and veggies.

And I want to reiterate again the cost of time.
You are really reaching
Bulk seasonings are cheap and the per use cost is virtually nothing

The debate was about cost and the portions I mentioned are pretty much standard. I further said that I purposefully chose one of the most expensive proteins on purpose as a factor of cost. Saying that it doesn't work for your family because salmon in particular doesn't work is disingenuous, at best, as there are cheaper and easier options...but you already knew that

As far as time goes, utilizing proteins that can be frozen and frozen veggies eliminates most of your time issue (small chest freezers are inexpensive and easily pay for themselves by saving that precious time and money)

For the majority of American families it can be done. I never said it's easy, but it isn't about cost it's about choices
 
AA19MhVQ.img
 

Create an account or login to comment

You must be a member in order to leave a comment

Create account

Create an account on our community. It's easy!

Log in

Already have an account? Log in here.

Users who are viewing this thread

    Back
    Top Bottom